Miks 101: DENGELER ve PANLAMA

Ses miksajında ilk adım, hatta en önemli aşama... Yayınlanmış, profesyonel bir şarkı üzerinde öğrenin!

   Tanıtım Videosunu İzleyin

'İyi müzik' için, iyi bir miks olmazsa olmaz! Tüm enstrumanların temiz bir şekilde duyulduğu, dengeli bir frekans dağılımına sahip, ses seviyesi düşük olmayan bir miks... Profesyonel bir sound... Hepimiz bunun peşinde koşuyoruz.

Miksaj, ses ve müzik teknolojileriyle uğraşan herkesin ilgisini çeken bir konu. Her geçen gün ekipler daralıyor, projeler daha çok bireysel çalışmalarla tamamlanıyor. Bilen-bilmeyen herkesin fikir beyan ettiği bu alanda doğru ve rafine bilgileri sizler için bir araya getirdim.

İki saatin üzerinde eğitim, 133 dakika, 16 video!

Tüm teknikler ve uygulamalar Pro Tools, Cubase ve Logic Pro yazılımlarında ayrı ayrı gösterilmektedir. Diğer yazılımları kullananlar da bu derste gösterilenleri kendi başlarına kolayca uygulayabilirler.

Cubase, Pro Tools ve Logic Pro için proje dosyalarını indirip derste gösterileneleri kullanarak uygulama yapabilirsiniz.

Neler Öğreneceksiniz?

1. Miks hakkında temel bilgiler: Seslerin üç boyutlu uzayda yerleştirilmesi, farklı müzik tarzlarında miks yaklaşımları, dinleme ve akustik düzenleme...
2. Terminoloji: Metering, Headroom, Fader Group, Group Track
3. Çeşitli fonksiyonları hızlıca gerçekleştirmek için klavye kısa yolları
4. Davul, bas, gitar ve vokal için seviye miksi ve panlama
5. Pro Tools, Cubase, Logic Pro üzerinde miks teknikleri ve püf noktaları

Gereksinimler:

1. Miks yapma özelliklerine sahip herhangi bir yazılım
2. Kullandığınız yazılım üzerinde temel bilgi ve becerilere sahip olmak

Kimler Katılabilir?

1. Miksaj öğrenmek isteyen herkes katılabilir.
2. Temel konular hakkında eksiklerini gidermek isteyen kullanıcılar için uygundur.
3. İleri seviye miks yapabilen kişiler için uygun değildir.

Sormak istedikleriniz varsa e-postayla bana ulaşabilirsiniz: [email protected]


Eğitmen


Bora Uslusoy
Bora Uslusoy

Müzisyen, prodüktör ve eğitmenim. The Musicians' Institute'ta ana enstrumanım olan gitar programını 'Gold Award' derecesiyle bitirdim. Berklee Müzik Okulu'nun online uzantısı olan berkleemusic.com'dan 'Studyo Prodüksiyon Uzmanı' sertifikası aldım. 2011'de Avid'in 'Train The Trainer' (Eğitmen Eğitimi) programına katılarak Avid sertifikalı Pro Tools Eğitmeni statüsü elde ettim. Aynı yıl Steinberg tarafından lisanslı Cubase eğitmeni unvanını aldım. Halen Berklee College of Music'te Music Production and Engineering bölümünde part-time 'Assistant Professor' olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda; Gitar, Bas, Armoni, Kulak Eğitimi, Müzik Prodüksiyonu, Pro Tools, Cubase, Miks ve Mastering eğitimlerimi; Türkiye'nin ve dünyanın çok çeşitli yerlerindeki kişilere, internet üzerinden video ders formatında ve birebir online özel ders şeklinde vermeye devam ediyorum. Yayınlanmış olan beş adet gitar metod kitabımın yanı sıra, müzik üzerine sayısız dergi makalesi, ürün incelemeleri ve 'Nasıl Yapılır?' kılavuzları yazdım.

Kendi adıma, bir adet solo albüm, bir soundtrack ve iki adet single yayınladım; filmler, belgeseller ve reklamlar için müzik ve ses tasarımı yaptım. Uzun yıllardır, çeşitli grup ve sanatçılara prodüktörlük, miks ve mastering mühendisliği yapıyorum. Halen ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Boston şehrinde yaşıyorum ve şirketim bUMA RecordZ ile müzik yapım çalışmalarıma devam ediyorum. Yapım şirketim ve stüdyom ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Ayrıca kişisel web sitemi inceleyebilirsiniz: borauslusoy.com


Sıkça Sorulan Sorular


Bu eğitim programı ne zaman başlar ve ne zaman biter?
Eğitim programına hemen başlayabilir, her istediğinizde sisteme giriş yaparak dersi tekrar tekrar çalışabilirsiniz. Tamamen bireysel yürütülen bir eğitimdir, çalışmayı ne zaman yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.
Bu eğitime ne kadar süreyle erişim hakkım var?
Herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Derse kayıt olduktan sonra her istediğinizde siteye giriş yaparak videoları tekrar izleyebilir, çalışabilirsiniz. Mobil cihazlar dahil tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz.

"Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı mezunu bir müzik öğretmeniyim. Kendi çapımda evde kayıtlar alıyorum. Miks 101 ve 102 derslerine kayıt olduğumdan beri çok ciddi ilerlemeler oldu, yaptığım kayıtların duyumlarının kalitesinde. İnanıyorum ki Miks 103, o seviyeyi daha da yukarılara taşıyacaktır. Bora hocamı tebrik ediyorum bizlere böyle eşsiz bir kaynak sunduğu için ve de teşekkür ediyorum."

- Harun Erman Türköz, Sanatçı-Müzik Öğretmeni

" Bora Uslusoy gerçekten yılların tecrübesini online derslerine başarıyla aktarabilen bir meslektaşım. Ben de müzik teknolojileri alanındaki bilgilerimi onun sayesinde daha da geliştirme şanşı buldum."

- Tolga TEM, PhD Tennessee State University, USA

Hemen Başlayın!