Miks 103: EQ

Bu derste, miks yaparken kullanılan en önemli araçlardan biri olan ekolayzırı kullanmayı öğreneceksiniz.

   Tanıtım Videosunu İzleyin

Miks serisinin üçüncü dersi olan Miks 103: EQ'da; ekolayzır kullanımının tüm detaylarını öğrenebileceksiniz. Vokal, gitar, bas ve davul kanallarında EQ işlemlerinin nasıl yapılacağı örnek proje üzerinde uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Eğitim, Pro Tools yazılımında gösteriliyor olmasına rağmen diğer programları kullananlar da anlatılanları kendi platformalarında kolaylıkla uygulayabilir. Cubase ve Logic Pro X yazılımlarındaki EQ çeşitleri ve nasıl kullanılacağı tüm detaylarıyla anlatılmaktadır.

İki saatin üzerinde eğitim, 135 dakika, 20 ders, 15 video! Ayrıca metin formatında ek bilgiler...

Örnek projeyi indirip üzerinde çalışabilirsiniz.

Neler Öğreneceksiniz?

1. EQ'nun miksteki yeri, seslerin dikey eksende konumlandırılması, enstruman frekans tabloları, eşit duyum eğrileri
2. EQ tipleri: Filtreler, parametrik ekolayzır, shelving EQ'lar
3. Cubase, Logic Pro X ve Pro Tools yazımlarında yer alan dahili EQ plug-in'leri ve kullanımı
4. Davul tonlama. Bas davul, trampet, tom tom'lar, ziller ve overhead kanallarınında yapılan EQ uygulamaları
5. Bas gitar ve elektro gitar EQ
6. Vokal EQ

Gereksinimler:

1. Miks yapabileceğiniz ve dahili ekolayzırı olan herhangi bir yazılım
2. Kullandığınız yazılım üzerinde temel bilgi ve becerilere sahip olmak

Kimler Katılabilir?

1. Miksaj öğrenmek isteyen herkes katılabilir.
2. Temel konular hakkında eksiklerini gidermek isteyen kullanıcılar için uygundur.
3. Miks 101: DENGELER ve PANLAMA ve Miks 102: DİNAMİK İŞLEMCİLER derslerini tamamlamış olmanız tavsiye edilir.

Sormak istedikleriniz varsa e-postayla bana ulaşabilirsiniz: [email protected]


Eğitmen


Bora Uslusoy
Bora Uslusoy

Müzisyen, prodüktör ve eğitmenim. The Musicians' Institute'ta ana enstrumanım olan gitar programını 'Gold Award' derecesiyle bitirdim. Berklee Müzik Okulu'nun online uzantısı olan berkleemusic.com'dan 'Studyo Prodüksiyon Uzmanı' sertifikası aldım. 2011'de Avid'in 'Train The Trainer' (Eğitmen Eğitimi) programına katılarak Avid sertifikalı Pro Tools Eğitmeni statüsü elde ettim. Aynı yıl Steinberg tarafından lisanslı Cubase eğitmeni unvanını aldım. Halen Berklee College of Music'te Music Production and Engineering bölümünde full-time 'Associate Professor' olarak görev yapıyorum. Yayınlanmış olan beş adet gitar metod kitabımın yanı sıra, müzik üzerine sayısız dergi makalesi, ürün incelemeleri ve 'Nasıl Yapılır?' kılavuzları yazdım.

Kendi adıma, bir adet solo albüm, bir soundtrack ve iki adet single yayınladım; filmler, belgeseller ve reklamlar için müzik ve ses tasarımı yaptım. Uzun yıllardır, çeşitli grup ve sanatçılara prodüktörlük, miks ve mastering mühendisliği yapıyorum. Halen ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Boston şehrinde yaşıyorum ve şirketim bUMA RecordZ ile müzik yapım çalışmalarıma devam ediyorum. Yapım şirketim ve stüdyom ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Ayrıca kişisel web sitemi inceleyebilirsiniz: borauslusoy.com


"Uzun bir süredir cubase, kayıt ve miks konularında çalışmak istiyordum. Dahası bu çalışmayı profesyonel bir destek eşliğinde yapmam gerekiyordu ki tam bu esnada uzun yıllardır yayınlarını takip ettiğim Bora Uslusoy ile yollarımız kesişti. Kafamdaki tüm soruların yanıt bulduğu, kendimi gerçekten geliştirdiğimi hissettiğim oldukça faydalı bir süreç geçirdim. Tüm katkı ve emekleriniz için teşekkürler Bora hocam."

Dr. Cihan TABAK

"Bora Hoca'dan aldığım dersler sayesinde ilk olarak Pro Tools ve daha sonra Cubase programlarında müzik prodüksiyon aşamalarını öğrendim. Daha sonra yine onunla yaptığımız çalışmalarla; armoni bilgimi, gitar tekniğimi ve hatta vokal tekniğimi geliştirerek müzikal anlamda kendimi ifade edebileceğim geniş bir alana sahip oldum. Pek çok alanda yapmış olduğu çalışmaları ve farklı müzik tarzları, ses prodüksiyonu hakkındaki derin bilgisiyle bana ışık tutmakta."

Bugay Akyüz - AQUA TALK (Bas, Vokal)

Sıkça Sorulan Sorular


Bu eğitim programı ne zaman başlar ve ne zaman biter?
Eğitim programına hemen başlayabilir, her istediğinizde sisteme giriş yaparak dersi tekrar tekrar çalışabilirsiniz. Tamamen bireysel yürütülen bir eğitimdir, çalışmayı ne zaman yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.
Bu eğitime ne kadar süreyle erişim hakkım var?
Herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Derse kayıt olduktan sonra her istediğinizde siteye giriş yaparak videoları tekrar izleyebilir, çalışabilirsiniz. Mobil cihazlar dahil tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz.

Hemen Başlayın!